Ağız ve diş sağlığı ve görünümünün mükemmel olması herkes tarafından istenir.  Ağız dolusu gülümsemek ve rahatça konuşabilmek isteyen kişiler gülüş tasarımı yaptırmak istemektedirler. Kişilerin özgüvenini zedeleyen estetik bozuklukların düzeltilmesi yöntemi olan gülüş estetiği hakkında sorularımızı Bursa diş klinikleri doktoru Uzm. Dt Beste Işıl Gürsel yanıtladı.

Gülüş tasarımının isteyen herkese yapılabileceğini belirten Uzm. Dt Beste Işıl Gürsel, üst çene gelişiminin tamamlandığı 17 – 18 yaş sonrası uygulanmasının en uygun yaş olduğunu belirtti. Eğer çene gelişimi tamamlandıysa gülüş tasarımının daha erken yaşta da yapılabildiğine değinen uzman sorduğumuz soruları yanıtladı. İşte gülüş tasarımına dair merak edilen ayrıntılar!

Gülüş Tasarımı Hangi Tedavileri Kapsar?

Görünen dişlerde olan lekelerden, renk farklılığı yaratan dolgulara kadar bir çok estetik sorun gülüş tasarımı ile çözümlenebilmektedir. Ön diş dolguları da gülüş tasarımının bir parçasıdır. Çarpık dişlerin normal konumlarına getirilmeleri, ayrık dişlere estetik bir görünüm kazandırılması gerekir. Burada gülüş tasarımının etkili bir düzeyde ortaya konulması için mutlaka tasarım sürecinin titiz bir şekilde planlanması gerekmektedir.

uzm dt beste isil gursel
Uzm. Dt Beste Işıl Gürsel

Var olan diş eksiklikleri giderilir. Diş eksikliklerinin giderilmesi için ve çok büyük çürüklerde dişi koruyabilmek için köprüler de yapılabileceği gibi arzu edilirse implant uygulamaları ile de eksikler tamamlanabilmektedir. İnce yaprak porselenler (lamina) ile ön diş renkleri istenilen beyazlığa getirilebilmektedir. Bunun dışında da bir çok yöntem kullanılmaktadır. Burada hangi yöntemin kullanılacağı, gülüş tasarımının niteliğine göre değişiklik göstermektedir.

Diş Eti Sorunlarına Uygulamalar

Uzm Dt Beste Işıl Gürsel, diş eti ameliyatlarının bazılarının da gülüş tasarımı amacıyla yapılacağını belirterek şunları ekledi:  Bu şekilde diş etinde oluşan düzensizlikler ve asimetriler düzeltilebilmektedir. Diş eti çekilmelerinde oluşan görsel bozukluklar yok edilmektedir.

Diş etinin farklı renkte görünümüne çeşitli uygulamalar ile düzenlemeler yapılabilmektedir. Kullanılan yöntemlerin başında lazer gelmektedir. Herkese uygulanabilen yöntem çok olumlu sonuçlar vermektedir. İyileşme de aynı şekilde hızlı olmaktadır. Diş etine yapılan müdahaleler sonunda diş etinin yalnızca estetiğinin sağlanmadığını belirten Uzm. Dt Beste Işıl Gürsel aynı zamanda diş kanamalarının da sona erdiğini belirtti. Diş eti iltihapları yaşanmadığını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here