12 Farklı Düğün Geleneği

Tarzlar ve biçimler değişse de evlilik her dinde ve pek çok ülkede kutsal görülür ve her ülke kendi tarzlarına göre düğün merasimi yapıyor. Sizin için ülkelere göre farklı düğün geleneklerini araştırdık.

Almanya

Alman  düğün kültürüne bakıldığında, gelin adaylarının duvak yerine öncelikle gösterişli mücevher yada doğal çiçeklerle süslenmiş saç taçları taktıklarını görürüz. Alman düğünlerinde düğün töreni sonlandıktan sonra damat ve gelin bir ağaç kütüğünü testereyle birlikte keserler. Bu ambiyans çiftin ileride karşılaştıkları zorluklara karşı omuz omuza yürüyeceği anlamına gelir.  Düğün seromonisine katılan misafirler çiftin üzerine pirinç atarlar, gelinin saçına düşen pirinç tanesi sahip olacakları çocuk sayısını simgeler.

Afrika

Afrika kıtasının bazı bölgelerinde damat tarafı gelin adayının ailesine para ve fıstık gönderir. Ayrıca gelinle damadı tanıştıran bir aracı mevcut ise ona da bir miktar para verilir. Bu davranış şekli aile ile ilgili herkese düğün daveti manasına gelir.

İskoç Düğün Gelenekleri Nelerdir

İskoçya

İskoçya gelinleri için bu seremoni hem eğlenceli hem eziyetli çünkü, İskoçyalılar gelin adayını düğün gününden bir gün önce dışarıya çıkartarak aklınıza gelebilecek malzemelerle gelinin üstünü başını sokağa çıkartarak kirletir.  Aynı günün gecesinde gelin adayı aile büyüklerinin ortasına oturtturularak gelinin ayağı yıkanır.  Bu sembolik hareketle evlilik hayatları boyunca çiftin mutluluk ve sevinçler karşısında aynı yolu yürümelerini sembolize eder.

 

Çin

Astroloji tutkusu ile tanıdığımız çinliler, için düğün tarihinin seçimi çok önemlidir.

Ay takviminin 7. ayının son 15 günü hariç çift, doğum günleri ve astrolojik işaretlere göre en uygun günü seçer. Ay takviminin 7. ayının son 15 gününde evlenmenin uğursuz olduğuna inanılır; çünkü o dönemde cehennemin kapısının açılıp kayıp ruhların serbest kaldığına inanırlar. iyi şans getirdiğine inanıldığı için çiftin düğünü mutlaka buçuklu saatlerde başlamalıdır.

Tarzlar ve biçimler değişse de evlilik her dinde ve pek çok ülkede kutsal görülür ve her ülke kendi tarzlarına göre düğün merasimi yapıyor. Sizin için ülkelere göre farklı düğün geleneklerini araştırdık.

Türkmenistan

Geleneklerini bozmadan yüzyıllarca kendilerini koruyabilmiş Türkmenler, düğünde gelinlerine giydirdikleri altınlar ve taktıkları altınlar neredeyse gelinin kilosuna ulaşır.

Hindistan

Mucizeler ülkesi Hindistan’da düğün öncesi damat kayınvalidesi tarafından karşılanır, damadın ayakları yıkanır , kendisine bal ve süt ikram edilir.  Düğünün yapılacağı alanda büyük bir ateş yakılarak gelin ve damadın bu ateşin etrafında 4 kez dönmesini sağlarlar.  Bu eylemin arkasından gelin ve damat masasına koşarak giden çiftten hangisi masaya daha önce ulaşırsa evlilik süresince onun sözünün daha baskın olacağına inanılır.

Fas

Fas geleneklerine göre düğün eğlencesi bir hafta sürer.  Geline yapılan süt banyosu ile başlayan hazırlıklar sırasıyla geline kına yakımı ile devam eder.  Tüm süreçte gelin adayının kıyafeti sürekli değiştirilir.  Standart bir düğün kıyafet giymeyen fas gelinleri, ipek kumaşlardan yapılmış gösterişli ve pahalı kumaşları seçerler.

Fransa

Düğün günü geçmişin tüm izlerinden kurtulmak isteyen gelin adayı uzun bir banyo yapar.  Damat adayını gelinin evinden alması ile kiliseye gelen çifttin burada dini nikahı kıyılır.  Yol boyunca semt çocukları gelin ve damadın önünü keserek ellerinde beyaz kurdelerle damatla gelinin önüne kurdele keserek atarlar.  Bu seromoni ile çiftin evlilik hayatlarında karşılarına çıkacak zorlukları aşabilecekleri mesajı verilir.

Finlandiya

Finlandiya düğün geleneklerinde bizim gelin çiçeğimize benzer bir gelin çiçeği adeti var.  Finlandiyalı gelin adayları, düğün günü el yapımı altın bir taç takarlar.  Düğün töreni bitiminde gelin adayının bekar arkadaşlarını gelinin etrafında toplanır . Gelin adayı seçtiği bir arkadaşına altın tacını devreder.  Bu hareketle gelinden sonra o kişinin evleneceğine inanılır.

İsveç

Siz siz olun isveç’te evlenecekseniz düğün gününde eşinizi bırakıp tuvalete gitmeyin. Şaka gibi gözüken bir adet olan geleneğe göre İsveçli misafirler , düğün günü gelin tuvalete giderse tüm kadın misafirler damadı öpmek için sıraya girer. Eğer damat tuvalete giderse bu sefer erkek misafirler gelini öpmek için sıraya girerler.

Pakistan

Pakistan düğün geleneklerine göre damat adayı gelin adayı babası tarafından çeşitli sınavlardan geçirilir.  Bu sınava göre damat adayının sabrını sınayacak tüm hakaret ve küfürler edilerek kendisinin soğukkanlılığı ve sabır eşiği sınanır.  Bizim türk insanına göre fazla tehlikeli bir adet gözükse de Pakistanlı damat adayları alışmış olmalı.

Moritanya

Kilo sorunu olan hanımlar ilk uçaklar Moritanya’ya yerleşiyoruz çünkü bu ülke geleneklerine göre evlenecek gelin adayının en az 60 en fazla 100 kilo olması gerekiyor.  Tanrım ne şirin bir ülke

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here