Ülkemizde olduğu gibi dünyada da çeşit çeşit gelenekler ile düğünler yapılmaktadır. Hatta bazıları görenleri oldukça şaşırtmaktadır. Farklı geleneklere sahip ülkelerin düğün geleneklerinin de aynı olması beklenemezken ülkemizde her yörenin de kendine ait düğün geleneği bulunmaktadır. Ancak dünyada yaşanan farklı gelenekler oldukça şaşırtıcıdır.

 

 

İspanya Düğün Gelenekleri 

 

İspanya Düğün Gelenekleri Nelerdir
İspanya Düğün Gelenekleri

 

Türkiye’de de son zamanlarda görülen Gelin’in babasının damadına saat vermesi ispanya’da bir gelenek olarak bilinmektedir Bu sırada damat ise girdiğine Aras adı verilen altın paralardan 13 adet vermektedir Bu gelenek İspanya halkı için gelecek kazançların paylaşılması anlamına gelmektedir.

 

İlgili Link: Adım Adım Düğüne Fit Bir Görünümde Hazırlanmak İçin Öneriler

 

Çin Düğün Gelenekleri 

 

Çin Düğün Gelenekleri Nelerdir
Çin Düğün Gelenekleri

 

Gelin ve damadın düğün yapabilmesi için astroloji uzmanının doğum tarihlerine ve saatlerine bakarak yorum yapması beklenmektedir. Eğer astroloji uzmanları uygun görürse düğün hazırlıkları başlayabilmektedir. Aynı zamanda gelinin nedimeleri ise gelinin horoskopu ile uyumlu olan kişilerdir.

 

Düğün öncesinde damat gelin odasını hazırlamakta ve yatağın üzerine çeşitli meyve ve kuruyemişler koymaktadır. Ailede bulunan küçük çocuklar ise yatağın üzerine oturtularak bu yiyecekleri yemektedir. Çin düğün geleneklerine göre yatağın üzerinde ne kadar çok fazla çocuk bulunursa o kadar çok doğurganlığa sebep olduğu düşüncesi vardır.

 

İlgili Link: Gelin Mevlidi Nedir

 

Pakistan Düğün Gelenekleri 

 

Pakistan Düğün Gelenekleri Nelerdir
Pakistan Düğün Gelenekleri

 

Pakistan düğün geleneğine göre kız tarafı tarafından damat adayı zorlu bir sınavdan geçirilerek düğüne izin verilmektedir. Bu sınavda kız tarafında bulunan kişiler damat adayına tüm hakaretleri yapmakta ve damat adayının soğukkanlılığı ölçülmektedir. Sınavı başarı ile tamamlayan damat adayları ise evlilik iznini alabilmektedir.

 

İlgili Link: Evlilikte En İyi Anlaşan Burçlar Hangileridir

 

Hindistan Düğün Gelenekleri 

 

Hindistan Düğün Gelenekleri Nelerdir
Hindistan Düğün Gelenekleri

 

Hindistan düğün geleneklerine göre gelinin kıyafetinden damat sorumlu tutulmakta ve beyaz gelinlik yerine sari denilen kıyafet tercih edilmektedir. Düğün törenine ilk olarak sade gündelik bir kıyafetle gelen geline daha sonra kocası tarafından sari denilen özel giysi sunulmakta sonrasında gelinin el ve ayaklarına özel desenler çizilmektedir.

 

İlgili Link: Kına Gecesi Adetleri 

 

Kore Düğün Gelenekleri 

 

Kore Düğün Gelenekleri Nelerdir
Kore Düğün Gelenekleri

 

Eski Kore adetlerine göre damatlar beyaz bir atın üstünde gelin evine gitmekte ve arkalarında da kaz taşımaktadır. Son zamanlarda ise Kore’de canlı hayvan yerine sembolik olarak tahta kaz götürmektedir. Kore geleneklerinde ördek ve kazın önemli bir yer tutması sebebiyle düğünden sonra da bir çift tahta ördek gelin ve damadın evine koyulmaktadır. Ördeklerin karşılıklı konması ise çiftin iyi bir evlilik hayatı yaşayacağına delalet etmektedir.

 

Afrika Düğün Gelenekleri 

 

Afrika Düğün Gelenekleri Nelerdir
Afrika Düğün Gelenekleri

 

Afrika düğün geleneğine göre bazı bölgelerde evlilik izni verildikten sonra kızın ailesi tarafından gelin adayına para ve fıstık verilmektedir. Damat ve gelin adayı fıstığı bölüşmekte sonra tanışmalarına yardımcı olan aracıya da bir parça vermektedir.

 

Afrika’nın ilginç düğün geleneklerinden birisi de gelin ve damat adayının bir çalı süpürgesi üzerinden atlamasıdır. Süpürge üzerinden atlama düşüncesi kölelik zamanlarına dayanmaktadır. Bu ilginç geleneğe göre gelin ve damadın eski zamanlara dair tüm kötülükleri süpürülüp yeni yaşamlarının başlamasına delalet ettiği düşünülmektedir.

 

Farklı geleneklere sahip ülkelerin düğün geleneklerinin de aynı olması beklenemezken ülkemizde her yörenin de kendine ait düğün geleneği bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here