Tek Taş Nasıl Seçilir?

Her gelin adayının hayalinde bir Tek taş modeli vardır.  Hele bu tek taş evlenme teklifi ile birlikte geldi ise anlamı çok daha büyük ve önemlidir.  Peki tek taş seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğini bütçenize en uygun tek taş modelini nasıl alacağınızı biliyor musunuz?

Doğru pırlanta seçiminde en önemli kriter seçeceğiniz pırlantanın 4C adı verilen özellikleri taşıması. Eğer pırlanta seçiminiz daha büyük modellerden yana ise , pırlanta kalitesinden bir miktar ödün vererek en ekonomik pırlantaya ulaşmanın yolu VS2 veya SII berraklığındaki pırlantalardan seçmekten geçiyor.

Fiyatı diğer berraklık derecelerine göre çok daha ekonomik olan bu modellerde çok hafif floresanlı taşları da göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

Normal şartlarda bu özellikler taşın değerini düşürse de mavimsi ton pırlantanın rengini olduğundan daha beyaz gösterme özelliğine sahiptir. Böylece rengi daha iyi görünen bir pırlantaya ekonomik şekilde ulaşabilirsiniz.

tek tai modelleri nedir

4c Kuralı Nedir?

4C Kuralı Elmasın en parlak haliyle görünmesini sağlayan bir kesim. Pırlantanın değeri 4C adı verilen karat, kesim, berraklık ve renk ile ölçülüyor. Küçük küçük birkaç parça pırlantanın ağırlığıyla tek parça pırlantanın ağırlığı aynı olsa bile fiyat olarak tek parça olan pırlanta daha pahalıdır. Çünkü büyük ham elmaslar doğada daha ender bulunur.

Bir Pırlantanın 4C kuralına uyup uymadığını belirleyen bir diğer kriter; berraklık.Elmaslar milyarlarca yıl önce yer kabuğunun altında ısı ve basıncın etkisiyle oluşur. Soğurken, mineraller ve gazlar gibi bazı yabancı maddeler elmasın içinde sıkışıp kalır. Bu maddelerin

Az olması elmasın değerini artıran bir özelliklerdir.

tek tas secimi nedir

Pırlanta Nasıl Seçilmeli?

Pırlanta değerlendirme üzerine internette pek çok güvenilir site olmasına rağmen , taşınızın olması gereken kriterlere uyup uymadığını anlamak uzmanlık ister.  Bu konu hakkında hiçbir fikri olmayan biri olarak yapabileceğiniz en doğru şey 4C konusunda bilgi sahibi olmanız. Bunun dışında rahatlıkla fark edebileceğiniz kriter renk ve karat değerleridir. Rengi anlamak için mücevher mağazasında pırlantaları gün ışığına en yakın yerde, beyaz bir kağıdın üzerinde yan yana dizerek farkı hissetmeye çalışabilirler. Karat farklılığını da aynı şekilde kesilmiş taşlarda bir yandan bir üstten bakarak birbiriyle kıyaslayabilirsiniz.

Hele bu tek taş evlenme teklifi ile birlikte geldi ise anlamı çok daha büyük ve önemlidir.

 

Eğitime hiç zaman ayırmak istemeyen ve hiç anlamayan birisine verebileceğim ilk tavsiye değerlendirme kriterleri olan 4C’nin ne olduğunu internetten okuması olur. En kolay fark edebilecek kriterler ise renk ve karat olabilir. Rengi anlamak için mücevher mağazasında pırlantaları gün ışığına en yakın yerde, beyaz bir kağıdın üzerinde yan yana dizerek farkı hissetmeye çalışabilirler. Karat farklılığını da aynı şekilde kesilmiş taşlarda bir yandan bir üstten bakarak birbiriyle kıyaslayabilirler.

Pırlanta Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük hayatımızdaki pek çok şey pırlantanın yüzeyinde birikerek pırlantanızı  donuklaştırabilir. Yüzeyinde kir birikmemesi için güneşlenirken güneş yağından, deniz ve havuz suyundan, deterjanlardan olabildiğince uzak tutmak gerekiyor. Pırlantanızın  parlaklığını koruması için üzerindeki parfüm, sabun, cildimizin yağı ve her türlü kirden arındırmakta ve düzenli olarak temizlemekte fayda var. Bu temizliği yaparken, ılık bir suya bebe şampuanı gibi yumuşak bir temizleyici madde koyup içinde 15-20 dakika bekletin. Daha sonra yumuşak bir diş fırçasıyla nazikçe fırçalayıp durulayın. Kuruduktan sonra da gözlük camını temizleyen bir bezle parlatarak kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here